Treningi sztuk walki kung fu wushu

Zachęcamy wszystkich do rozpoczęcia treningu sztuki walki i samoobrony - stylu kung fu Mizong Quan. W Polsce nasze ośrodki znajdują się w takich miastach, jak Tczew oraz Wrocław. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe.

Trening chińskich sztuk walki, a Mizong Quan w szczególności, świetnie poprawia kondycję, wzmacnia organizm, rozciąga i uelastycznia ciało, no i oczywiście uczy samoobrony i radzenia sobie w sytuacji walki.

W co się ubrać na trening?

Na zajęcia ubieramy obuwie sportowe typu tenisówki, trampki, adidasy itp. Do tego koszulka bawełniana t-shirt i długie spodnie, mogą być dresowe. Natomiast jeśli ktoś zamierza trenować dłużej, to polecamy zaopatrzyć się w czarną koszulkę i czarne spodnie do treningu kung fu.

Kiedy przyjść na trening?

Jeśli trening zaczynamy o godz. 18.00, to należy przyjść przynajmniej 5-10 minut wcześniej - żeby zdążyć się przebrać. Trening zaczynamy o 18.00.

Jak wygląda trening kung fu w naszej szkole sztuk walki?

Pytanie trudne, bo trening może wyglądać bardzo różnie, w zależności od tego, jaki materiał akurat przerabiamy. Przez co nigdy trening się nie nudzi, chociaż pewne zestawy technik należy powtarzać wiele razy, aż ciało sobie je przyswoi i będzie reagować automatycznie.

Może być tak, że akurat przerabiamy techniki uderzeń otwartą dłonią - zarówno dłoni bardziej strzelające, tzw. "łapa szmata", czyli uderzenia podobne do szybkiego tai chi - uderzenia z fajingiem, jak i proste uderzenie otwartą dłonią bądź uderzenie z naciskiem na krawędź. Jeśli ktoś nowy przyjdzie na taki trening i zobaczy, co robimy, to powie "Oni ćwiczą styl, który opiera się głównie na technikach otwartej dłonie". I będzie mieć rację, ale tylko w części, po taka osoba widzi tylko czubek góry lodowej :).

Jednak innym razem doskonalimy uderzenia i bloki pięścią "młotkiem" - w tym przypadku uderzenie następuje zewnętrzną częścią zaciśniętej pięści. I nie wchodzą w grę tylko techniki młotka w osi pionowej - jak często spotyka sie to w stylach północnych - ale w każdej płaszczyźnie, poziomo, na ukos, z góry na dół. Jeśli ktoś przyjdzie na taki trening i zobaczy, co robimy, to powie "Ich styl opiera się na uderzeniach pięści młota". I będzie to prawda, ale znowu tylko jej fragment.

Chcemy, żebyś zrozumiał, że style, które uprawiamy niosą ze sobą ogromne bogactwo technik. Dlatego to, co robimy, to nie jest tylko samoobrona (chociaż w ramach stylu uczymy się samoobrony), ale sztuka walki. Jak sama nazwa wskazuje sztuka walki ma na celu poza standardową umiejętnością walki, także doskonalenie technik i dążenie do perfekcji. Na tyle, na ile to możliwe we współczesnych warunkach. Na pewnym etapie treningu problemem nie jest umiejętność zablokowania uderzenia (twardy blok zwykle pod kątem 90 stopni), tylko np. zrobienia to w taki sposób, żeby siłę uderzenia przepuścić obok siebie albo zneutralizować atak, bądź po prostu zrobić unik.

Mowa o takim rozwinięciu umiejętności, żeby można było mówić o perfekcji czy doskonałości. Uprawiamy kung fu nie tyle po to, żeby umieć sie "tłuc", ale żeby robić to z finezją :). Trening wushu to, poza umiejętnością walki, także mnóstwo innych korzyści, m.in. siła, kondycja i wytrzymałość, rozciągnięcie, ale także doskonalenie swojego charakteru, nawyku systematyczności. Więcej na temat tego, co zyskasz dzięki uprawianiu kung fu znajdziesz w artykule: "Co zyskujesz".

Ale przejdźmy do informacji "technicznych", czyli omówmy krok po kroku, co czeka osoby początkujące na treningach i czego mogą się spodziewać?

Rozgrzewka

Przed wysiłkiem związanym z tym, co robimy na treningu, przede wszystkim należy rozgrzać organizm, tak żeby zniwelować możliwość ewentualnej kontuzji (typu naciągniecie mięśnia czy ścięgna) wynikającej z nieprzygotowania organizmu do treningu.
Dlatego każdy trening zaczynamy od rozgrzewki, w ramach której rozruszamy wszystkie partie ciała od góry (głowy) do dołu aż po palce stóp. Wciąż w ramach rozgrzewki wchodzą luźne ćwiczenia z partnerem mające na celu przygotowanie do walki i nabycia właściwych odruchów.

Siłówka

Jeśli ktoś twierdzi, że siła nie jest potrzebna do uprawiania sztuk walki, to jest w błędzie. Ćwiczenia siłowe były i są wykonywane w Chinach zarówno przez przedstawicieli tzw. stylów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego na treningach wykonujemy popularne – pompki, brzuszki, przysiady itp. W grę mogą wchodzi ćwiczenia z partnerem, jak i z przyrządami. Patrz artykuł: Najsilniejszy człowiek świata

Na dalszym etapie zaawansowania do ćwiczeń siłowych używamy także broni - zarówno wykonywanie technik z kijem, halabardą, szablą czy mieczem, jak ćwiczenia w parach powodują wzrost siły mięśni.

Ji Ben Gong (基本功), czyli podstawy stylu

Ji Ben Gong (基本) oznacza podstawowe umiejętności rozumiane tutaj jako podstawy stylu. Pojęcia Ji Ben Gong używa się w stylach północnych i oznacza ono ćwiczenia podstawowe, które przygotowują organizm do dalszej nauki i uprawiania danego stylu. Dla wielu stylów tzw. północnych duża część ćwiczeń zaliczanych do Ji Ben Gong i wykonywanych na początku jest bardzo podobna - różni się szczegółami, ale istota ich jest taka sama. Z punktu widzenia zewnętrznego w grę wchodzą – wymachy nogami w każdą strony, przejścia przez określone pozycje, a także konkretne ćwiczenia mające na celu przygotowane ciała do uprawiania naszych stylów, także konkretne techniki np. Wu Long Panda czy Pi Zhang. Te ćwiczenia są bardzo uniwersalne, a także świetnie i w sposób bezpieczny rozciągają nogi i ciało. W ramach tych ćwiczeń wchodzą także podstawowe techniki stylu np. uderzenie proste, podstawowe kopnięcia, inne techniki.

Ji Ben Gong jest bardzo ważny, bo po dobrym opanowaniu tych technik, adept swobodnie może przejść do treningu bardziej zaawansowanych i znacznie trudniejszych technik.
Rozciąganie

Filmy typu kung fu "made in honkong" czy z kategorii Wuxia (武) spowodowały, że chińskie sztuki walki kojarzą się głównie z wysokimi kopnięciami. I to jest oczywiście prawda (chociaż znowu - nie cała). Natomiast faktycznie, jednymi z podstawowych ćwiczeń wykonywanych na początku jest w/w Ji Ben Gong, który w dużej mierze składa się z wymachów i kopnięć nogami we wszystkie strony (do przodu, tyłu, do wewnątrz, na zewnątrz, na boki).

Te typ ćwiczeń stanowi rozciąganie dynamiczne, każda osoba robi wymach na taka wysokość, na jaką w danej chwili pozwalają jej warunki. Z biegiem czasu udaje się te wymachy robić coraz wyżej. Dużą zaletą jest bezpieczeństwo takiego sposobu rozciągania - jest małe prawdopodobieństwo kontuzji. Swego czasu (wiele lat temu) - kiedy uprawialiśmy style południowe - bardzo dużo ćwiczyliśmy rozciągania statycznego, gdzie jedna osoba naciągała drugą "na siłę". Po porównaniu obu sposobów rozciągania, to nasze doświadczenia wskazują, że Ji Ben Gong stanowi znacznie skuteczniejszy sposób rozciągania.

Generalnie wszystkie techniki, pozycje, ćwiczenia z bronią, wykonywane na dalszych etapach treningu mają działanie rozciągające cały organizm i nie jest to tylko rozciągnięcie nóg, ale całego ciała w każdą stronę.

Nauka form (chiń. taolu 套路), czyli zestawy technik połączone w całość

Chińskie sztuki walki na świecie kojarzone są w dużej mierze z wykonywaniem płynnie, długich zestawów technik przechodzących jedna w drugą o różnych stopniach komplikacji. Często także bardzo efektownych, jeśli zaopatrzonych w widowiskowe kopnięcia, techniki wykonywane z wyskoku czy nawet pady. Znacząca większość tradycyjnych stylów wushu posiada taolu (套路), czyli formy.

Jednak taolu nie służą one tylko i wyłącznie do tego, żeby ładnie wyglądały. W tradycyjnym kung fu każda z technik w takiej formie służy do walki. Każda technika może być wykorzystana w walce przynajmniej na kilka różnych sposobów. Mowa o tzw. aplikacjach. Nauka form to jest po prostu swego rodzaju metoda treningowa kung fu, która ma na celu nauczyć adepta walczyć. Jednak oczywiście zdarza się tak, że niektóre osoby koncentrują się tylko na formach (patrz sportowe wushu). Niestety praktykowanie samej formy bez stałego ćwiczenia aplikacji nie spowoduje, że ktoś nauczy się walczyć. Cudów nie ma. Nie nauczysz sie bronić czy walczyć bez kontaktu ze sparring partnerem. Czy po prostu przećwiczenia określonych technik w parach.

Aplikacje

Aplikacje stanowią praktyczne zastosowania technik wykonywanych w powietrze (np. podczas wykonywania w/w taolu) z partnerem. Całość wszystkich wymienionych metod stanowi spójną metodę treningową kung fu. Uczysz się technik (pod postacią form bądź pojedynczo wykonywanych ruchów), ale potem każdą z nich ćwiczysz z partnerem, żeby nauczyć się ją zastosować w walce. Inaczej nauka nie ma sensu. Oczywiście, żeby móc reagować instynktownie należy wykonać daną technikę wiele razy, coraz szybciej, w sytuacji coraz bardziej naturalnej, a nie ustawionej. Dlatego mówimy o bogactwie technicznym kung fu. I nie ma potrzeby, żeby każdą technikę występująca w formach umieć opanować do perfekcji. Na pewnym etapie należy skupić się na kilku wybranych, które ze względu na warunki fizyczne i charakter pasują nam i je doskonalić.

Na początku możesz być oszołomiony obszernością nauczanego materiału, jednak z biegiem czasu wszystko co robisz, układa się w spójną i logiczną całość.

Techniki walki

Z jakimi technikami metodami treningowymi spotkasz się treningu kung fu w naszej szkole?

Jak jeszcze przygotowujemy Cię do walki? Co jeszcze robimy, żeby przysposobić się walki?
Podczas realnej walki niezwykle istotne jest poruszanie się. Między innymi dlatego na początku swojej przygody z kung fu uczysz się stania, czyli pozostawania w określonych pozycjach statycznych (ma bu馬步, gong bu弓步, xie bu, pu bu itd.) . Dopiero potem następuje nauka odpowiedniego chodzenia (wbieganie w przeciwnika po prostej, chodzenie po kole, do tyłu, krok spacerowy, itp. itd.), a następnie poruszania się w walce.

Na każdym treningu będziesz wykonywał zestawy technik - ataki i bloki, tak żeby z czasem reakcja na atak stanowiła odruch. W gruncie rzeczy - podczas wykonywania określonej techniki - zawsze powinno pracować całe ciało. Siła uderzenie jest generowana od stóp aż do części ciała, którym wykonywane jest uderzenie. W praktyce do ataku może służyć każda albo prawie każda część ciała, a nie tylko ręce i nogi.

Uczysz się uników i zejść z linii ataku - ma to bardzo duży sens, kiedy spotkasz w walce kogoś znacznie większego czy cięższego od siebie. Uczysz się metody lepkich rąk, czyli możliwości ataku i obrony w momencie, kiedy dochodzi do styku z przeciwnikiem ręka w rękę czy ciało w ciało. Metoda lepkich ręce (odpowiednik tui shou w tai chi) pozwala również nauczyć się wykorzystywać siłę przeciwnika przeciwko niemu samemu.

W trakcie treningu dzięki zwiększysz swoją szybkość reakcji na atak, jak i prędkość z jaką możesz atakować.

Uczysz sie bezpiecznego padania (di tang) - w każdej walce może dojść do upadku czy przewrócenia się - musisz zminimalizować ryzyko kontuzji, poprzez właściwy, bo bezpieczny sposób upadania.

Chińskie style walki stanowią kompleksowe metody walki, dlatego posiadają także techniki tzw. qinna (擒拿), czyli dźwignie na ręce i nogi, jak i metody zapaśnicze, kiedy dochodzi do bliskiego kontaktu i przepychania z przeciwnikiem.

Ćwiczenia wewnętrzne, relaksacyjne - Chi Kung (Qigong)

W ramach treningu wykonujemy również ćwiczenia relaksacyjne tzw. Chi Kung czy Qigong. Określenie Qigong jako ćwiczeń relaksacyjnych jest swego rodzaju uproszczenie czy skrótem myślowym, ale na potrzeby tego opracowania skierowanego do osób początkujących jasno określa przynajmniej zewnętrzną funkcję swojego działania.

Ćwiczenia Qigong posiadają maja wiele różnych funkcji, chociaż w ramach naszych treningów robione na początku stanowią element rozgrzewki, ale także koncentracji po przyjściu na salę przed treningiem (oderwanie i oddzielenie treningu od szumu codziennych, "zwykłych" aktywności), jak i dzięki ćwiczeniom oddechowym przygotowują organizm do wysiłki. Elementy Chi Kung wykonywane na końcu treningu uspokajają oddech i wyciszają cały organizm po intensywnych ćwiczeniach, również rozciągają, a także stanowią element oddzielający część treningową od innych zajęć.

O ćwiczeniach typu Qigong można wiele mówić, tutaj krótko - warto wiedzieć, że istnieją chi kung zdrowotne, jak i nastawione na wzrost umiejętności służących do walki. Rozróżnia się także Qigong miękki, jak i twardy, ale to już na wyższych etapach zaawansowania będziemy pokazywać i stosować :).

W ramach naszych standardowych treningów najczęściej wykonujemy Qigong następującego rodzaju: Wu Qin Xi (Zabawy Pięciu Zwierząt), Ba Duan Jin (Osiem Kawałków Broaktu), JiaZi (forma wewnętrzna stylu mizong) czy pojedyncze ćwiczenia Ch Kung dobierane w zależności od chwili czy potrzeby.

Trening z bronią

Trening z bronią stanowi istotną część chińskich sztuk walki. Wynika to z faktu, że historycznie rzecz rozpatrując w dużej mierze przed wszystkim posługiwano się technikami z bronią (która była najbardziej przydatna i skuteczna na polu bitwy), dopiero potem powstawały formy ręczne. Miedzy innymi dlatego widać wyraźne powiązania technika z bronią i bez niej, a także umiejętność walki bronią zwiększa skuteczność technik ręcznych i odwrotnie.

Treningi kung fu wushu

WROCŁAW

Treningi prowadzone są od września do czerwca. Zajęcia prowadzone są w:

XII Liceum Ogólnokształcące
plac Orląt Lwowskich 2A
53-605 Wrocław

w następujące dni:

- poniedziałek w godz. 18.00-19.30
- środa w godz. 18.00-19.30.

Żeby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt na adres mailowy: kontakt@mizong.pl

TCZEW

Zajęcia prowadzone są cały rok.

Terminy  zajęć ustalane są indywidualnie. W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt na adres: ukjwcki@wp.pl