Smoki z Cangzhou

Za twórcę stylu Mizong Quan uznaje się mistrza Sun Tong (urodzonego w 1722 roku w trakcie panowania chińśkiej dynastii Qing.

To właśnie jego uważamy za twórcę stylu (Si jo) Mizong Quan czy Yan Qing Quan.

Sun Tong nauczał stylu Zagubionego Szlaku Labiryntu w czterech miejscach - w Tai An (Shandong), w Cangzhou, Xiaonan He i we wiosce opodal Cangzhou.

W gruncie rzeczy przekazy niezbyt się od siebie różniły.

 

Huo Yuan Jia

Mistrz Huo Yuan Jia

Jednak najsłynniejszym mistrzem MizongQuan był Huo Yuan Jia. Żył w latach 1869-1909 (lub 1910) - istnieją rozbieżności co do jego daty zgonu - niektórzy twierdzą, że zmarł w 1910 roku. Kung fu uczył go Huo En Ti - jego ojciec. W związku z faktem, że Huo En Ti był lekarzem tradycyjnej medycyny, rodzinie Huo powodziło się raczej dobrze. Yuan Jia miał siedmiu braci, spośród których dwóch stanowiło wykwalifikowanych nauczycieli wushu. Wśród nich był Huo Yan Ting.

Huo uczył się wielu systemów, dlatego wprowadził do mizong tan tui, którego pierwotnie w tym stylu nie było. Zmienił nazwę z Mizong Quan (pięść zaginionego szlaku) na Mizong Yi Quan (Pięść Umysłu Zaginionego Szlaku). Znany był ze swoich walk z różnymi "nieśmiertelnymi" z innych stylów kung fu. Wygrał z Amerykaninem Thompsonem, Rosjanin Machnow uciekł przed nim. Pokonał hindusa Vajra Mushti w zapasach, walczył z psem wytresowanym do walki. Pokonał gołymi rękoma kawalerzystę walczącego szablą (wg tego, co pisze Janusz Szymankiewicz w swojej książce). Założył Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo, w którym oprócz niego, nauczali tacy mistrzowie jak Luo Guan Yi, Chan Zi Zhing, Wu Jien Quan, Gin Zhia Quan. W 1909 roku został wyzwany do walki z Japończykami. Na początku walczył Lui Zhen Shang i Guo Lian He, którzy wygrali swoje walki, następnie walczył Huo i także pokonał swoich przeciwników. W geście kurtuazji - żeby zaleczyć gruźlicę Huo, Japończycy proponują pomoc lekarza. Niestety następnego dnia Huo już nie żyje. Tajemnica jego zgonu nie została wyjaśniona. Jedna wersja mówi o truciźnie, druga o naturalnej śmierci.

Huo Yan Jia jest poważany za swój patriotyzm. Ostatnim nauczającym linii przekazu Huo był jego syn - Huo Dong Ge, który zmarł dwa miesiące temu (pod koniec 2004 roku lub w styczniu 2005) w Malezji. Trudno w tej chwili określić, czy linia Huo jeszcze istnieje w czystej postaci, nie licząc tego, co dzieje się w Chin Woo.

Hu Chen Hai

Innym wielkim mistrzem stylu Yan Qing Quan był Hu Zhen Hai. Mistrz Hu uczył bardzo wielu uczniów, jego sława brała się z nauczania rozmaitych form z bronią i form bez broni, których część już zaginęła. Między innymi nauczał osiem form Lianshou Quan, z czego na dzień dzisiejszy pozostały tylko cztery. Reszta, wymarła wraz z nim i innymi wielkimi mistrzami.

Mistrz Hu Chen Hai

Hu Chen Hai z Ka Cha Da Fu

Sifu Hu Chen Hai

Hu Zhen Hai z Jin Jiao Jien - bronią występującą tylko w Mizong quan

Całkiem możliwe, że część form z bronią również zaginęła. Niestety wielcy mistrzowie szybko wymierają i trzeba jeździć do nich po nauki, aby utrzymać tradycję i żyjący styl. Słyszałem anegdotę od jego wnuka, że Hu Zhen Hai jeszcze w wieku 88 lat potrafił na rowerze przyjechać z drugiego końca miasta do wnuka. Wiele form zaginęło razem z jego śmiercią.

Chen Feng Qi

Następnym smokiem był (nieżyjący od czterech lat) mistrz Chen Feng Qi. Jego linii naucza teraz mistrz Han Guo Xing.

Mistrz Chen Feng Qi wykonuje Lien Shou Quan

Han Guo Xing z mistrzem Chen Feng Qi

Mistrz znany był ze swej surowości, ale także z solidności w nauczaniu. Wprowadził wiele form z pigua tong bi do Mizong Quan. Zanim jednak zaczął się uczyć Labiryntu, pokonał wszystkich, starszych od siebie uczniów mistrza Chen Shana. Niestety jego wnuk Chen Jin Yi (drugi od lewej na zdjęciu poniżej), z którym spotkałem się trzy lata temu zajął się biznesem i już nie uczy.

Chiny zdjecie grupowe

Zdjęcie podczas obiadu - drugi od lewej Chen Jin Yi (wnuk Chen Feng Qi)

Miałem to szczęście i okazję ćwiczyć pod okiem mistrza Han Guo Xing. Trenując ten odłam stwierdzam, że jest łatwiejszy od odłamu mistrza Hu, z tego względu ze mam prosty kręgosłup, a ciało pracuje inaczej, co wcale nie oznacza, że jest łatwiejszy dla kogoś kto uczył się np. xin wushu. Mistrz Han w tej chwili jeździ do Singapuru i naucza wersji Mizong wg Chen Feng Qi.

Z mistrzem Han Guo Xin

Luty 2005. Maciej Nienartowicz ze mną u mistrza Hana Guo Xing’a

Qi Fang Xian

Sąsiednią linię z mistrzem Hu Zhen Hai prezentuje rodzina mistrza Qi Fang Xian'a - prezentują to samo podejście do stylu. Qi Fang Xian był naprawdę wspaniałym nauczycielem o wielkim sercu. Często nauczał za darmo, co nie jest zbyt często spotykane u Chińczyków. Był nazywany Da Shi, czyli wielki nauczyciel - tak samo jak jego najstarszy syn Qi Min Jiu, który jest naszym mistrzem. Nauczył mnie posługiwania się bronią, która występuje tylko w Mizong Quan - shi sanbien (patrz zdjęcie niżej - drugie w kolejności) będącym swego rodzaju pałką, czy maczugą - wykonaną z drewna i do tego nabijaną żelaznymi kulami.

Qi Fang Xian

Qi Fang Xian

Trening shi sanbien

Z mistrzem Qi Min Jiu podczas treningu Shi San Bien

Dzięki mistrzowi Qi Min Jiu zostałem przyjęty do rodziny Qi, co nakłada na mnie wielką odpowiedzialność. Musimy ćwiczyć więcej i lepiej a także dbać o to, by styl nie zginął.

z mistrzem Qi Min Jiu

Maciej i ja z mistrzem Qi Min Jiu

Tczew - Cangzhou 1.02.2005 - 31.03.2005
Tekst: Marek Flisikowski

Smoki z Cangzhou
{score}/{best} (liczba głosów: {count})

Brak komentarzy.

Skomentuj