Dlaczego my?

Dlaczego Szkoła Sztuk Walki Kung Fu Mizong Quan

Dlaczego Szkoła Sztuk Walki Mizong Quan Kung Fu?

Oferujemy Państwu możliwość spędzenia wolnego czasu aktywnie i z pożytkiem. Ćwiczenia wykonywane na naszych zajęciach z powodzeniem wykorzystują Chińczycy od setek lat – zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Specyfika i metodyka treningu sztuk walk w ogóle, a szczególnie wushu powoduje harmonijny rozwój ciała - rozciąga, wzmacnia, buduje kondycję, zwiększa koncentrację, przyspiesza instynktowne reakcje (szybkość, refleks). Oczywiście podstawową wartością jest umiejętność samoobrony, obrony przed agresorem i poradzenia sobie w sytuacji walki. Poza tym macie Państwo okazję poznać specyficzny element i wytwór chińskiej kultury, jakim jest kung fu wushu.

Ponad 40 lat praktyki

Nauczyciel szkoły Marek Flisikowski (Tczew) uprawia chińskie sztuki walki od ponad 40 lat. Instruktor Tomasz Zawidzki (Wrocław) robi to od lat 30-tu. Z czego większość tego czasu stanowi praktyka trenerska. Doświadczenie oraz umiejętności nabyte w tak długim czasie, stanowią o jakości i wysokim poziomie nauczanego materiału w naszej szkole. Co bezpośrednio przekłada się na poziom i skuteczność osób, które uprawiają z nami chińskie sztuki walki.

200 lat tradycji

Sun Tong, twórca stylu Mizong Quan, żył w latach 1772-1882. Z kolei założyciel stylu Baji Quan - Wu Zhong - urodził się w 1732 roku a zmarł w 1802. Uprawiane przez nas style mają, lekko licząc, ponad 200 lat. Przez tak długi czas techniki były rozwijane i uzupełniane o te najbardziej skuteczne. Wiedzę przekazywano bezpośrednio z nauczyciela na ucznia. Tak jest również dzisiaj - Marek Flisikowski jeździ na drugi koniec świata, żeby nauczyć się realnego, prawdziwego wushu - bezpośrednio od mistrzów tego stylu u samego źródła w Cangzhou, zgodnie z tradycyjnym przekazem (przeczytaj o: Bai Shi - ceremonii przyjęcia do chińskiej szkoły tradycyjnego kung fu).

Nieprzebrane bogactwo techniczne

Dzięki uprawianym przez nas stylom wushu posiadamy niezwykle obszerny materiał techniczny do nauczenia i przyswojenia. To ogrom wiedzy i możliwości rozwoju dla każdego adepta chcącego praktykować w naszej szkole. Faktem jest, że bardzo trudno jest znudzić się tym, co robimy na treningach - zawsze jest coś nowego do poznania, powtórzenia i nauczenia, co powoduje stały rozwój i wzrost umiejętności. Jedynym ograniczeniem ucznia do poznawania kolejnych technik i stopni wtajemniczenia jest tylko on sam, to znaczy umiejętności wynikające z podjętych ćwiczeń i starań nad opanowaniem kolejnych partii materiału i rozwiązań technicznych.

W zakres zajęć naszej szkoły kung fu wchodzą następujące elementy:

 • Ji ben gong - podstawy stylu
 • Umiejętność bezpiecznego padania (didang)
 • Techniki ręczne i nożne
 • Lepkie ręce - walka w bliskim dystansie
 • Metody obrony przed jednym i kilkoma przeciwnikiem
 • Efektywne poruszanie się w walce
 • Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne (chikung)
 • Taolu (formy) - płynnie wykonywane zestawy technik stylu - pamięć stylu
 • Metody walki z bronią - pałka, kij, szabla, miecz, włócznia, maczuga, halabarda
 • Chin na - dźwignie, chwyty, trzymania służące do samoobrony
 • Shuai jiao - metody zapaśnicze.

16 rodzajów broni

W naszej szkole praktykowanych jest 16 rodzajów różnego typu broni. Należą do nich takie przyrządy, jak: kij południowy i północny, tyczka, krótki kij (bian gan), włócznia, szabla, miecz, maczuga, podwójne miecze hakowe, noże motylkowe, fochen, subinguai, halabarda lekka, halabarda ciężka, topory kaczki mandarynki, łańcuch, długa szabla miao dao.

Umiejętność posługiwania się bronią zwiększa biegłość w walce wręcz, rozwija siłę, zręczność, zwinność, koordynację, poprawia kondycję, a poza tym pozwala na naukę obrony przed atakiem różnego typu przyrządami. Warto wiedzieć, że posługując się kilkoma rodzajami broni, dosyć łatwo można posłużyć jakimkolwiek przyrządem, który wpadnie nam w ręce w celu obrony przed atakiem.

Kung fu jest naszą pasją

Uprawiamy chińskie sztuki walki, bo to po prostu lubimy. Wushu to nasz sposób na życie, spędzanie wolnego czasu, rozwijania siebie zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Kung fu to nasza droga do doskonałości - tak jak wynika to z samej definicji słowa kung fu (patrz artykuł pt. Co to jest kung fu?). To co robimy, jest naszą pasją, której poświęcamy całkiem spory kawałek życia. Dlatego rozpoczynając treningi w naszej szkole nie przychodzisz na stricte komercyjne zajęcia, tylko do pasjonatów, którzy uprawiają chińskie sztuki walki, bo je kochają. Ucząc innych, pomagamy im - poprzez trening - wzmocnić swoje ciała i psychikę, rozwinąć koncentrację, pewność siebie, zdecydowanie i inne cechy, które mają znaczenie nie tylko na treningu, ale również w codziennym życiu.

Uczymy jak pokonać silniejszego przeciwnika

Niewątpliwie trening kung fu wzmacnia organizm, buduje kondycję, ale poza tym także uczy efektywnego wykorzystania tej siły, którą już masz. Tak, osoba słabsza fizycznie może pokonać silniejszego przeciwnika. Co nie oznacza, że jest to łatwe. Wymaga określonych umiejętności i doświadczenia. Ale właśnie takich technik nauczysz się w naszej szkole chińskich sztuk walki!

Wiedza prosto ze źródła

Skąd wiemy, to co wiemy? Prosto ze źródła, czyli z serca Chin z miasta Cangzhou. To właśnie tam nauczyciel szkoły cyklicznie jeździ do mistrzów pobierać nauki i otrzymuje przekaz unikalnego na skalę światową stylu chińskiej sztuki walki, jakim jest Mizong Quan. Zgodnie z chińską tradycją główny nauczyciel naszej szkoły został oficjalnie przyjęty na ucznia chińskiego mistrza Qi Min Jiu stylu Mizong Quan, u którego ta sztuka przekazywana jest w rodzinie od pokoleń.

Chcesz dzielić z nami radość wynikającą z uprawiania kung fu? Zapytaj o treningi:

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Treść wiadomości